Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Monika C. 2020-07-23 15:52:38
Na co najpierw zwracamy uwagę wybierając biurko dla ucznia? Żeby było ładne, bo wtedy dziecko będzie chętnie przy nim siedziało? Tak, to jest ważne, jednak biurko dla ucznia powinno być przede wszystkim funkcjonalne i ergonomiczne, by zapobiegać wadom postawy. Ostatnio, podczas zdalnej nauki i pracy z domu spowodowanych pandemią, zrozumieliśmy, jak ważny jest komfort pracy podczas wielu godzin spędzonych w pozycji siedzącej przy biurku.
Podpowiadamy, jak wybrać biurko, które będzie “rosło z dzieckiem” zapobiegając wadom postawy i wzroku oraz takie, które będzie pasowało do każdego pokoju.
Sprawdź: biurka Moll
Pierwszą cechą, na którą należy zwrócić uwagę wybierając biurko dla ucznia, jest wysokość blatu. Dobrze dobrana sprawi, że dziecku w czasie odrabiania lekcji łatwiej będzie zachować właściwą postawę, czyli plecy będą proste, stopy swobodnie oparte o podłoże, a przedramiona o blat biurka. I tak dla dziecka o wzroście:
108-121 cm – właściwa wysokość biurka to 53 cm
119-142 cm – właściwa wysokość biurka to: 59 cm
133-159 cm – właściwa wysokość biurka to: 64 cm
146-176 cm – właściwa wysokość biurka to: 76 cm
Biorąc pod uwagę te dane i to, jak szybko dzieci rosną wynika, że biurko dla ucznia powinno być wymieniane co kilka lat. Niektórzy rodzice próbują kupić biurko dla ucznia “na wyrost”. Ten sposób zdecydowanie odradzamy. Lepszym rozwiązaniem jest wybór biurka z regulowaną wysokością blatu, które “rośnie razem z dzieckiem”. Doskonałym przykładem jest biurko Moll. Regulacja wysokości blatu zapewni komfort nauki zarówno pierwszakowi, jak i nastolatkowi o wzroście 180cm! Regulacja wysokości blatu jest bardzo prosta, bo przy użyciu gadżetu przypominającego “jojo”. Każde dziecko samodzielnie podniesie (żeby np. rysować na stojąco) lub opuści blat biurka, w zależności od potrzeby. Co ważne, z takiego mebla mogą także korzystać rodzice i starsze rodzeństwo, w każdej chwili dostosowując wysokość blatu do swojego wzrostu.
Czy kąt nachylenia blatu biurka może mieć znaczenia dla komfortu ucznia? Tak, jeśli to tylko możliwe, wybierzmy biurko dla ucznia z możliwością regulacji kąta nachylenia blatu – ta funkcja daje możliwość zmiany pozycji i ulgę dla kręgosłupa podczas wielogodzinnego odrabiania lekcji, malowania czy rysowania. Ta funkcja także ułatwia czytanie, ponieważ wzrok mniej się męczy i odciążony jest odcinek szyjny kręgosłupa. W funkcję zmiany kąta nachylenia biurka wyposażone jest biurko Moll. Warto wiedzieć, że mechanizm unoszenia i opuszczania blatu jest tak prosty, że poradzi z nim sobie nawet uczeń z pierwszych klas szkoły podstawowej.
Tak, wysokość krzesła przy biurku również jest ważna. Dziecko powinno tak siedzieć, żeby jego stopy swobodnie spoczywały na podłodze, a ręce wygodnie opierały się na blacie. Jest to ważne, ponieważ zwisające bez podparcia nogi, przyczyniają się do niepotrzebnego obciążenia kręgosłupa prowadzącego do bólu pleców i szukaniu przez dziecko innego miejsca do nauki. Dobrym rozwiązaniem jest wybór krzesła z możliwością regulacji wysokości – niezależnie od siebie - siedziska i oparcia.
Biurko Moll posiada wysuwane szufladki, dzięki którym łatwiej dziecku utrzymać porządek na blacie. W opcji dodatkowej można zamówić składane, dodatkowe blaty umieszczone z boku biurka. Mebel może być także wyposażony w wieszak na tornister i przegrodę separującą dwa biurka należące do rodzeństwa. Do biurka Moll można także kupić pasujący kontenerek z szufladami.
Dzieci odrabiają lekcje w domu zarówno przy świetle dziennym jak i sztucznym. Pojawia się wiec pytanie czy lepiej ustawić biurko, tak by dziecko siedziało z twarzą skierowaną do ściany czy do okna? A może lepiej będzie bokiem? To zależy, od tego jaki jest układ pokoju. Najlepiej, jeśli biurko ustawione jest bokiem do okna – lewym, jeśli uczeń jest praworęczny, prawym w przypadku osoby leworęcznej. Jeśli nie ma takiej możliwości, lepiej ustawić biurko tak, by uczeń był skierowany twarzą do ściany niż okna z dwóch względów: widok za oknem, np. na plac zabaw, nie będzie rozpraszał uwagi oraz unikniemy nieprzyjemnego efektu olśnienia, spowodowanego słońcem lub światłem odbijającym się od jasnej elewacji sąsiedniego budynku. Taka sytuacja bardzo męczy oczy i może być powodem pojawienia się wady wzroku. Podobnymi zasadami kierujemy się ustawiając lampkę na biurku.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.